STRIJE - SAVET STRUČNJAKA
Updated on Март 2, 2023
Created on Јануар 13, 2021
Updated on Март 2, 2023
Created on Јануар 13, 2021
Kao posebno česta pojava za vreme trudnoće, strije su važan predmet brige mnogih žena. Zapravo, njihov estetski neprivlačan izgled može imati poprilično negativan psihološki uticaj i umanjuje kvalitet života u toku trudnoće. Da biste smanjili opasnost od pojave tih nepoželjnih brazdica, najpre ih upoznajte i otkrijte koje mere možete preduzimati za vreme trudnoće i nakon porođaja.
Šta su strije?
Strije su brazde postavljene u paralelnim linijama koje se pojavljuju na koži usled hormonalnih promena ili prejakog rastezanja. Prvo su crveno-ljubičaste, zatim im se boja malo po malo ublažava do sjajno sedefaste ili boje mesa. Uglavnom se pojavljuju na stomaku, gornjem delu bedara, grudima i bokovima.
Pojava strija posebno je česta za vreme trudnoće: jedna od dve trudne žene pogođena je tim problemom. Međutim, mogu nastati i u pubertetu, u slučaju gojaznosti ili brzog debljanja, tretmana koji sadrži kortizon (kortikoidi) ili kod određenih endokrinih bolesti.
Nastanak strija je pre svega vezan uz faktor hormona. Neki hormoni (kortizol, estrogeni) narušavaju strukturu i funkcionisanje fibroblasta, ćelija koje osiguravaju sintezu vlakana elastina i kolagena u dermisu. Ta vlakna igraju važnu ulogu kao potpora koži: osiguravaju otpornost na rastezanje i elastičnost kože. Pod uticajem hormona njihov se broj smanjuje, smanjuje se njihov kvalitet i koža postaje ranjivija.
Znatno i naglo rastezanje kože za vreme trudnoće ima ulogu u pojavi strija: koža oslabljena hormonima podložnija je istezanju koje često prevazilazi njenu elastičnost.
Osim uticaja hormona i zategnutosti kože i drugi faktori rizika mogu usloviti nastanak strija tokom trudnoće:
Nastanak strija odvija se u 3 faze:
1. Upalna faza
Hormoni trudnoće i rastezanje kože stimulišu fibroblaste u dermisu i uzrokuju upalu. Fibroblasti menjaju svoje dejstvo na način da proizvode manje kolagena.
2. Faza razaranja
Luče se materije koje uzrokuju upalu, pa agresivni enzimi napadaju strukturu vezivnog tkiva dermisa: elastična vlakna se proređuju, kolagenska vlakna postaju ređa i uža i struktura se menja.
3. Faza obnove
Kao odgovor na agresiju i upalu, koža sintetizuje nova vlakna potpore, koja će zameniti ona koja su oštećena. Međutim, obnovom ne nastaju identična vlakna: novonastala su nežnija, tanja, ređa i slabije organizovana. Tako je prvobitno kožno tkivo zamenjeno tanjim ožiljnim tkivom. Koža postaje tanja, opuštenija i stvara udubljenja koje se mogu porediti sa ožiljcima: to su strije.
Kad se jednom pojave, strije je teško u potpunosti ukloniti. Najvažnija je prevencija radi sprečavanja njihovog nastanka. Delotvornost prevencije direktno zavisi od toga da se odabrana nega počne dovoljno rano primenjivati i da se tretira redovno!
Preporučuje se da svakodnevno koristite proizvod protiv strija od početka trudnoće sve do mesec dana nakon porođaja. Odaberite proizvod posebno pripremljen za prevenciju strija kod trudnica, doprinećete smanjenju upale i stimulisanju regenerativnih sposobnosti kože.
Istovremeno nastojte da nadzirete svoju težinu (a da vam to ne postane opsesija) za vreme trudnoće, da biste smanjili mogućnost nastanka strija.
Tretirajte nastale strije
Kao i svaki ožiljak, strije se ublažavaju sa vremenom, ali nikad u potpunosti ne nestanu. Međutim, ako se ispravno o njima brinete, možete ih učiniti manje primetnim: