DOJENJE - SAVET STRUČNJAKA
Updated on Март 2, 2023
Created on Јануар 13, 2021
Updated on Март 2, 2023
Created on Јануар 13, 2021
Uvod
Upravo ste iskusili jedno od najlepših iskustava u životu žene: rođenje deteta. Možda ste odlučili da produžite tih 9 meseci tesne povezanosti dojenjem. Na taj način ćete svom detetu pružiti najbolju moguću ishranu, ali i jedinstvenu čulnu povezanost sa vama.
Gotovo sve majke sposobne su za dojenje, pa je dobra informisanost temelj uspešnog dojenja: otkrijte sa nama šta morate znati da spokojno dojite svoju bebu i ne ustručavajte se da zatražite informacije na više izvora, da biste produbili svoje znanje.
Vekovima je dojenje bilo jedino sredstvo koje su žene imale na raspolaganju da prehrane svoju bebu: pitanje dojiti ili ne, nije se postavljalo. Danas se svaka mama suočava sa tim izborom po rođenju svoje bebe. Za većinu dojenje ostaje jasni produžetak trudnoće: zapravo, oko 70% francuskih beba hrani se na grudima po izlasku iz porodilišta. Ova brojka je u porastu: 1992. godine samo je malo manje od polovine beba bilo dojeno po izlasku iz rodilišta. Ali, ovaj je udeo i dalje je slab u odnosu na druge zemlje, posebno za severnu Evropu: u Norveškoj 98% mama doji bebu u njenim prvim sedmicama života.
Kao prirodna hrana za bebe, majčino mleko je neuporediva namirnica, koja savršeno pokriva prehrambene potrebe vaše bebe i prilagođava se kroz mesece njenog razvoja. Osim te prehrambene vrednosti, dojenje je takođe novo telesno iskustvo za mamu i jedinstvena osećajna i telesna veza sa bebom. Negove blagodeti su mnogobrojne, kako za bebu, tako i za vas:
Osim u retkim slučajevima, sve žene mogu dojiti svoju bebu. Međutim, nedostatak informacija mogu uzrokovati neuspeh u dojenju. Ako želite da dojite svoju bebu, iskoristite vreme trudnoće da se maksimalno informišete: postoji mnogo knjiga na ovu temu, a možete o tome razgovarati i sa svojom babicom.
Prvi dani nakon porođaja odlučujući su za dobar početak dojenja. Zapravo, laktacija pre svega zavisi od potražnje vaše bebe: sisanje pokreće izlučivanje dva glavna hormona dojenja, prolaktina i oksitocina. Što vaša beba više i bolje sisa, vi ćete proizvoditi više mleka.
Staviće vam bebu na stomak odmah nakon rođenja. Tada ćete je videti kako spontano traži dojku puzajući i okrećući glavu levo i desno na vašim grudima, sve dok ne uhvati bradavicu. U ovoj potrazi vodi ga iscedak iz vaših grudi koji ima isti miris kao plodova voda. Pustite je da slobodno traži, nemojte joj držati glavu ili je prilepiti uz grudi: tada će odstaknuti. Kad nađe dojku, pustite je da sisa kako joj odgovara, koliko dugo ona želi.
Ako je to moguće, ovo dojenje dobrodošlice mora se dogoditi u prva dva sata nakon rođenja: nakon toga se refleks traženja smanjuje. Međutim, ako zbog carskog reza ili neke druge komplikacije, ne možete dati prvi podoj tako rano, ne brinite: možete i kasnije navoditi bebu prema grudima i staviti bradavicu ispred njenih usta da bi sama počela da sisa.
Nakon rođenja i prva 2 do 3 dana, vaše grudi ne proizvode još uvek mleko nego kolostrum: ova gusta žuto-narandžasta tečnost ima izuzetna nutritivna i protivinfekcijska svojstva. Sadrži sve što je bebi potrebno u prvim danima. To je pre svega pravi koncentrat antitiela, koja će štititi bebu od mnoštva mikroba na koje će nailaziti svake sekunde nakon što napusti vašu matericu.
U ovoj početnoj fazi bitno je da stavljate dete na grudi što je češće moguće: nudite mu dojku nakon svakog buđenja i pustite ga da sisa koliko želi. Proverite da li je njegovo sisanje pravilno na način da gledate da redovno guta.
Često sisanje će stimulisati laktaciju i uzrokovati prvi nadolazak mleka, 48 do 72 sati nakon rođenja: dojke bujaju, postaju tvrde i bolnije. Stavite dete na dojku čim nadođe mleko i vrlo često u danima koji slede, da biste oslobodili grudi napetosti i uspostavili laktaciju.
Broj podoja po danu vrlo je različit od deteta do deteta. U proseku novorođenčad traže da sisaju sedam do osam puta u 24 sata, ali neki mogu tražiti do 12 puta, pa i više. Imajte poverenja u svoje dete i njegove potrebe.
Dobre navike kod dojenja
Nekoliko vam znakova može potvrditi da beba sisa pravilno:
Teškoće
Posebno u prvim sedmicama dojenja, vrlo je često spontano curenje mleka, na primer kad čujete da negde neka beba plače, ako vaša beba nije sisala više sati, ako mislite na nju, nakon seksualnog odnosa ili kod jakih emocija. To isticanje može biti neugodno, ali nije zabrinjavajuće. Jednostavno stavite pamučni jastučić u grudnjak koji će to mleko upiti.
Češće su kod žena sa svetlom kožom i kosom, a javljaju se uglavnom u prvim sedmicama bebinog života. Mogu ići od obične nadraženosti bradavica do pukotine koja krvari. Vrlo su bolne kod podoja, a uglavnom se mogu izbeći uz neke mere opreza:
· Ne uklanjajte zaštitni sebum na koži grudi prečestim pranjem: tuširanje jedno dnevno blagim gelom za pranje je dovoljno.
· Pazite da je bebina glava u dobrom položaju, okrenuta prema dojci, široko otvorenih usta i da njima zahvata celu bradavicu.
· Nakon podoja osušite bradavicu i nanesite posebnu kremu za zaštitu bradavica kod dojenja.
· Ako su nastale pukotine, ostavljajte grudi što je češće moguće slobodne i redovno premazujte bolne bradavice kremom za obnovu bradavica kod dojenja.
Natečenost, vrlo česta kod prvog nadolaženja mleka, odlikuje se tvrdim i bolnim grudima. Da biste to sprečili, stavljajte bebu na dojenje što je češće moguće. Ako natečenost potraje, možete ručno podstaknuti isticanje mleka na način da stisnete areolu prstima i lagano je vučete. To možete raditi ispod toplog tuša, što će olakšati isticanje mleka. Ako ne uspete, možete upotrebiti i muzilicu. Nastavite sve dok vam napetost u grudima ne popusti i ne bude vam opet ugodno.
Limfangitis se odlikuje jakom natečenošću dojke koja postaje crvena i topla. Istovremeno možete imati povišenu temperaturu, osećati snažni umor i bolove u telu: simptomi su slični simptomima gripa. Ako sumnjate na limfangitis, preduzmite sledeće mere:
· Stavljajte bebu na grudi što je češće moguće, posebno na obolelu dojku.
· Odmarajte se u krevetu, sa bebom pored sebe.
· Na bolne grudi stavljajte vlažne i tople peškire ili ipak led, ako vam to pruža veće olakšanje.
Ako ne nastupi poboljšanje u roku 24h, obratite se lekaru: verovatno će vam biti potrebni antibiotici. Imajte na umu da limfangitis ne zahteva prekid dojenja.
Dojenje oštećuje grudi.
POGREŠNO
Opuštenost grudi vezana je uz velike promene u veličini: taj je rizik vezan uz trudnoću, bez obzira dojite li ili ne. Ako se doji ispravno, ako se spreči natečenost i ako je odbijanje od sisanja postupno, grudima će biti nanesena manja šteta, nego kad se laktacija grubo prekine nakon porođaja.
Ako su grudi male, proizvodi se malo mleka.
POGREŠNO
Mlečne žlezde iste su veličine kod svih žena. Prema tome, veličina grudi nema nikakve veze sa količinom proizvedenog mleka.
Ponekad majčino mleko nije dovoljno hranjivo.
POGREŠNO
Mleko nikad nije loše, presvetlo ili nedovoljno hranjivo. Ako vaše dete ne raste dovoljno, objašnjenje pre leži u tome da loše prihvata dojku. Možete primetiti da vam je proizvodnja mleka smanjena pod uticajem umora, snažnih emocija, teskobe, promene ritma života... Bez panike: jednostavno dajte bebi da sisa što češće i što je duže moguće i odmarajte se što je više moguće. Laktacija će se brzo vratiti u normalu.
Dojenje sprečava gubitak kilograma nakon porođaja.
POGREŠNO
Proizvodnja mleka troši dobar deo dnevnih kalorija. Ako jedete uravnoteženo i u razumnim količinama, dojenje vam može pomoći da brzo izgubite kilograme nakupljene u trudnoći.
Ako žena doji, treba više tečnost da unosi.
POGREŠNO
Proizvodnja mleka ne zavisi od količine popijene vode, nego o učestalosti podoja i njihovoj delotvornosti. Pijte kada ste žedni, ne forsirajte sebe tečnostima.
Možete spavati sa bebom da biste je lakše dojili
TAČNO
Kad su mama i beba blizu jedna druge, to pogoduje dojenju, a bebina prisutnost pokraj vas može uveliko olakšati noćno dojenje. Međutim, važno je držati se uslova sigurnosti kada dete spava u vašem krevetu: ne stavljajte na njega pokrivač ili jastuk, madrac neka bude čvrst, pazite da ne padne itd. Druga mogućnost: stavite bebin krevetić pored svog ili nabavite poseban krevetić koji se pričvršćuje uz roditeljski krevet.
Noćno dojenje pogoduje pokretanju i održavanju laktacije.
TAČNO
Većina dojenčadi ima potrebu da sisaju noću u prvim mesecima života. Osim toga, noćno dojenje pogoduje laktaciji, jer se na taj način sprečavaju predugački razmaci između podoja. Prema tome, ne pokušavajte prerano naučiti dete da prespava noć.
Ako dojilja ima povišenutemperaturu, ne sme dojiti.
POGREŠNO
Naprotiv: nastavak dojenja daje bebi antitela potrebna da se brani od moguće zaraze.
Žena koja ima ravne ili iskrivljene bradavice ne može dojiti.
POGREŠNO
Bebe uvek uspeju da sisaju, bez obzira na oblik bradavica. Jednostavno pazite da dete stavite u dobar položaj, nasuprot dojke. Ako stvarno ima teškoća da uhvati dojku, na primer ako je previše nabrekla od mleka, lagano povucite bradavicu da je opustite i izbacite malo mleka prije nego što je ponudite detetu.
Dojena beba mora dodatno dobijati vitamin K.
TAČNO
Ovaj se dodatak preporučuje po rođenju: biće vam propisan u porodilištu.
Predhodni apsces na dojci je kontraindikacija za dojenje.
POGREŠNO
On nema uticaja na sposobnost mlečne žlezde da proizvodi mleko u novoj trudnoći.
Page title: Saveti stručnjaka za dojenje bebe po rođenju | Mustela
Description: Mustela predstavlja sve o dojenju, od izbora dojenja do dobrih navika, ne zaboravljajući nekontolisane laktacije i poneke druge teškoće.