KOŽA VAŠE BEBE

OUR DERMATOLOGICAL EXPERTISE
Nakon rođenja koža vaše bebe naglo se suočava sa novim okruženjem- spoljnom sredinom.

Nakon rođenja, koža vaše bebe naglo se suočava sa novim okruženjem: vazduh, niže temperature, prisutnost mikroba..sve su to elementi na koje se beba polako privikava. Iako je beba osetljiva i nezrela, sadrži i neverovatan ćelijski potencijal koji treba zaštititi; dakle, potrebna joj je posebna nega. Naučite kako da je upoznate i otkrijte naše savete da biste mogli da se pobrinete za njenu osetljivost.

Struktura kože

Kožu, kao pravi zaštitni pokrivač našeg tela, čine tri glavna sloja: epiderm, derma i hipoderma.

 

  • Epiderm je najpovršniji sloj kože. Sastavljen je od više slojeva ćelija koje se zovu keratinociti. Te ćelije nastaju u najdubljem sloju epiderma i zatim se pomalo penju prema spolja. Kad stignu na površinu, gube svoje jezgro puneći se keratinom i stvaraju«rožnati sloj»: polupropustljivi štit sastavljen od raspadnutih keratinocita (korneocita), povezanih lipidima i proteinskim spojevima. Rožnati sloj je prava zaštitna barijera koja brani organizam od spoljašnjih uticaja.                                               Na površini, epiderm je prekriven mešavinom znoja i sebuma koji se zove «hidrolipidni sloj». Ta masna masa održava hidrataciju kože i stvara zaštitnu barijeru protiv bakterija i gljivica.

  • Derma, smeštena ispod epiderma, je potporno tkivo, vrlo važno za čvrstoću i elastičnost kože. Između ostalog sadrži vlakna elastina i kolagena.

  • Hipoderma, smeštena je ispod derme. Većinom se sastoji od masnih ćelija, adipocita, koji štite telo od promena temperature i čine zaštitni sloj, koji štiti kožu od pritisaka kojima je izložena.

Specifičnosti bebine kože

Bebina koža ima istu strukturu kao i koža odraslog čoveka, ali još nije usvojila sve funkcije. Osetljiva je i nezrela i trebaće joj tri duge godine da ojača i u potpunosti preuzme svoju ulogu zaštitne barijere. Njena nežnost proizlazi iz više faktora:

 

  • Pri rođenju pH kože je gotovo neutralan. Zatim se razvija i postaje kiseliji nego kod odraslih. Ta razlika čini bebinu kožu osetljivijom na infekcije i iritacije.


Hidrolipidni sloj tanji je kod bebe nego kod odrasle osobe. Još uvek nedovoljno štiti epidermis od isušivanja i dehidratacije. Koža vaše bebe je puno ranjivija prema uticajima sveta koji je okružuje.

 

  • Rožnati sloj bebine kože također je osetljiviji. Korneociti su manje povezani, što povećava propustljivost za spoljašnje agense i infekcije.

  • Njena je derma tri puta tanja.

  • U odnosu na težinu, koža je proporcionalno 3 do 5 puta veća kod bebe nego kod odrasle  osobe.  Svaka materija koja prođe kroz kožu biće koncentriranija u telu, što može povećati opasnost od toksičnosti.


Nova istraživanja, sprovedena iz programa naučnih studija koje vodi Mustela, došla su do još jednog velikog otkrića o bebinoj koži. Ona se od kože odrasle osobe razlikuje takođe i po izuzetnom bogatstvu matičnih ćelija: poseduje zalihu matičnih ćelija koje su u maksimumu pri rođenju, ali je i jako osetljiva u prvim godinama života, u razdoblju izgradnje kožne barijere. Ova zaliha ćelija, nežna i jedina za celi život, predstavlja životnu zalihu bebinoj koži. Celog života njena uloga će biti da obnavlja i održava opštu ravnotežu kože. Važno je štititi je da bi se sačuvala svojstva kože vaše bebe za danas i za budućnost.

Odgovarajuća nega

Za ublažavanje nezrelosti kožne barijere bebe i zaštitu njenom izuzetnog potencijala, važno je da koristite posebne proizvode za negu koji prihvataju njenu osetljivost, čuvaju njenu zalihu ćelija i ne iritiraju je.

Budite oprezni kad birate dermokozmetičke proizvode za svoju bebu: birajte jedino hipoalergene proizvode, visoko tolerantne i posebno formulisane za kožu najmanjih koji doprinose jačanju kožne barijere vaše bebe i zaštiti njene zalihe ćelija od delovanja loših agenasa iz okoline. Nikad za bebu ne koristite svoje proizvode za higijenu: kiseli su (ph) , agresivni i nisu prikladni za njenu osetljivu kožu.